Białystok i okolice jest jednym z regionów  na mapie naszego kraju, który odczuwa zmiany klimatyczne. Poziom rzek i wópowierzchniowych stale obniża się dlatego tak ważne jest aby dbać o wodę i ją oszczędzać. Poprzez kampanię promującą postawę proekologiczną pod nazwą „Złap Deszczówkę”, skierowaną do odbiorców z terenu gminy Białystok i gminy Wasilków posiadających zawartą umowę o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków z Wodociągami Białostockimi Sp. z o.o. w Białymstoku zachęcamy do zbierania i wykorzystywania deszczówki. 

 

Wodociagi naklejka wiz 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego powinniśmy zbierać deszczówkę:

  • zbieranie wody deszczowej jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Uzyskujemy dzięki temu oszczędności finansowe związane z mniejszym zużyciem opomiarowanej wody wodociągowej oraz uniknięciem opłat za odprowadzanie niewykorzystanej deszczówki do sieci kanalizacyjnej;
  • deszczówka, pod warunkiem zbierania jej w czystym środowisku, ma bardzo dobre właściwości: jest bardzo miękka, kwaśna, nie zawiera magnezu i wapnia.
  • w zależności od powierzchni dachu w ciągu kilku minut przy wsparciu systemu rynnowego i intensywnych opadach można zebrać nawet kilkadziesiąt litrów wody.
  • tak zgromadzoną wodę deszczową możemy ponownie wykorzystać w gospodarstwie domowym na przykład do podlewania ogrodu czy też mycia samochodu.

 

Kampania „Złap deszczówkę” ma na celu nie tylko oszczędność wody poprzez zbieranie jej do pojemników na deszczówkę, które można otrzymać spełniając warunki zapisane w regulaminie, ale również przyczynia się do promowania postaw proekologicznych. Zakładając konto na eBok oraz akceptując otrzymywanie faktury drogą elektroniczną e-Faktura, szanujemy drzewa poprzez ograniczenie zużycia papieru.

 

Regulamin:

pdfRegulamin "Złap Deszczówkę" .pdf