Światowy Dzień Wody – powołany 22 grudnia 1992 r. na konferencji Szczyt Ziemi 1992 w brazylijskim Rio de Janeiro – został ustanowiony mocą rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Powodem tej inicjatywy jest fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi, gdyż nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Co roku Dzień Wody obchodzony jest 22 marca.

 

Tegorocznemu, obchodzonemu pod hasłem Zmiana Klimatu, towarzyszy przesłanie: wykorzystujmy wodę w świadomy i efektywny sposób.  

Właśnie dzisiaj jest taki dzień kiedy powinniśmy się na chwile zatrzymać, której tak często nam brakuje. Nie widzimy otaczającej nas natury, a która tyle nam daje. Poprzez wzrost populacji rośnie zapotrzebowanie na wodę, która czerpana jest z zasobów naturalnych.  

Ustanawiając Światowy Dzień Wody, Organizacja Narodów Zjednoczonych podkreśla wpływ prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną otaczającego nas świata, a także rolę wody w życiu człowieka.

Walka ze zmianami klimatu to długofalowy proces w wielu obszarach gospodarki. Zastosowanie systemów produkcji pozwalających na znacznie efektywniejsze wykorzystywanie wody, lecz takie działania muszą być wspólnym działaniem, a nie jednostkową ideą.  

Światowy Dzień Wody to również okazja, żeby spojrzeć na rolę Wodociągów Białostockich w realizacji tej idei

daiga ellaby CBJDURrRKA unsplashjulian dufort I4RKUKWRSC8 unsplashlenny kuhne swJwRBczGxg unsplashalexander popov b8vCfi9UsTU unsplash